اگه دلت خواست بيا تو

Bia 2 Dige

1- داود بن سرحان گوید : از امام صادق علیه السلام‌ پرسیدم غیبت چیست ؟فرمود: غیبت عبارت است از گفتن چیزی در مورد امور دینی برادرت که وی انجام داده و انتشار چیزی بر علیه او که خداوند آن را برایش مخفی نگه داشته و حدّی اقامه نکرده است .
 
 
2- عبد الرحمان بن سیابه گوید از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود : غیبت آن است که درباره برادرت چیزی بگویی که خداوند بر او پوشانده است ، اما گفتن امور ظاهری مانند تند خویی ، شتابزدگی و مانند آنها ، غیبت نیست ، ولی گفتن چیزی را که در او نیست بهتان و افترا است .
 
 
3-یحیی اَزرق گوید : امام موسی کاظم علیه السلام به من فرمود : هر که پشت سر مردی چیزی را که در اوست ومردم هم می دانند بگوید از او غیبت نکرده است ، و اگر صفاتی را ذکر کند که در اوست ولی مردم نمی دانند از او غیبت کرده و اگر صفاتی را که در او نیست بگوید به او بهتان زده است .
 
 
4- امام صادق علیه السلام‌ فرمود: هر گاه فاسق فسق خود را آشکارا کند ، در بین مردم آبرو ندارد ، و غیبتش جایز است .
 
 
5- امام صادق علیه السلام از پدرش نقل می کند که آن حضرت‌ فرمود: سه شخص بین مردم آبرو ندارند :
 1- بدعت‌گذار 
 2- رهبر ستمگر
 3- فاسقی که آشکارا فسق نماید .
 
 
6- امام صادق علیه السلام‌ در مورد آیه« لا یحّب الله الجهر بالسوء من القول الّا من ظلم» خداوند دوست نمی دارد بلند کردن صدا به بدی را مگر در مورد کسی که مورد ستم واقع شده باشد ، فرمود: هر که گروهی را به مهمانی دعوت کند ولی از آنها خوب پذیرایی نکند جزء ستمگران است ، و آنچه مهمانان از بدی پذیرایی او بازگو کنند ، گناهی ندارد .
 
 
7- در تفسیر مجمع البیان در تفسیر آیه « لا یحّب الله الجهر بالسوء من القول الّا من ظلم» امام صادق علیه السلام‌ فرمود: چون بر کسی مهمان وارد شود .او از مهمان خوب پذیرایی نکند برای همان اشکال ندارد پذیرایی بد میزبان را بازگو کند ، ( یعنی غیبت محسوب نمی شود )نویسنده : مسعود علیزاده - ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٠   |    نظرات []   |    لینک ثابت

Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam